قوانین طلایی در تمیز کردن کاغذهای دیواری ایرکس

اگر از نوع کاغذ دیواری خبر ندارید باید برای آزمایش مقاومت آن در برابر رطوبت ابتدا مقداری مایع ظرفشویی را در آب بریزید و کمی هم بزنید. مقداری از محلول بدست آمده را روی بخش کوچکی از کاغذ دیواری بمالید؛ بهتر است این کار را در محلی که کم تر در معرض دید است آزمایش نمائید ؛اگر رنگ کاغذ دیواری  رفت و یا تیره شد و یا جذب کاغذ دیواری شد، بدانید کاغذ دیواری شما غیرقابل شستشو است.

کاغذ دیواری آشپزخانه ها را بطور مداوم پاک کنید: بدلیل پخت و پز و آشپزی در آشپزخانه ها و تماس همیشگی دیوارها ی آن با بخار و چربی، هیچگاه گردگیری به تنهایی نمی تواند باعث تمیزی کاغذ دیواری های موجود در آشپزخانه ها بشوند. به همین دلیل باید کاغذ دیواری های آشپزخانه ها و جاهایی شبیه به آن همواره و حداقل ماهانه یکبار مورد شستشو قرار گیرند. باید توجه داشت که کاغذ دیواری های بکار برده شده در آشپزخانه ها همگی ضدآب و رطوبت باشند. چرا که در غیر اینصورت کاغذ دیواری ها در اینگونه مکان ها بطور کامل پاک نخواهند شد و زودتر از شکل اولیه می افتند و از بین می روند.

می توان با استفاده از یک اسفنج مرطوب به آب و مایع ظرفشویی دیوارهای آشپزخانه را پاکیزه کرد؛ ضمنا” تا حد امکان از آب کمتری استفاده کنید تا درزهای کاغذ دیواری بر نیاید  ؛ البته مطمئن شوید اسفنج زیادی خیس و مرطوب نباشد چرا که این خیسی به زیر کاغذ دیواری رفته و باعث باز شدن درزها می شود. همچنین باید توجه داشت که پاکیزه کردن را از بالا به پایین انجام دهید چون پاک کردن از پایین به بالا باعث خواهد شد آب خارج شده از اسفنج بر روی کاغذ دیواری به پایین سرازیر شود و دوباره آن را کثیف کند. همچنین نباید اسفنج را با شدت روی کاغذ دیواری کشید، چون به آن آسیب خواهد رساند. حتماً پس از شست و شو باید با استفاده از یک پارچه و یا حوله خشک و تمیز روی کاغذ دیواری را خشک کنید تا رطوبت برجای مانده جذب پارچه شده و کاغذ دیواری خشک شود.

کاغذ دیواری ها را با جاروبرقی تمیز کنید: ساده ترین و بهترین راه برای پاکیزه و تمیزکردن کاغذ دیواری ها جاروبرقی کشیدن روی آنها است. البته استفاده از برس عادی روی جاروبرقی می تواند باعث پاک شدن هرچه بهتر کاغذ دیواری شود اما اگر کاغذ دیواری از نوع برجسته و ظریف باشد باید از برس نرم استفاده کرد تا کاغذ دیواری آسیب نبیند. باید توجه داشت که بهتر است تمیزکاری را از بالای دیوار شروع کرد و جارو را از بالا به پایین کشید. در هنگام جارو کشیدن حواستان به تارعنکبوت ها باشد، اگر جارو را روی آنها بکشید به کاغذ می چسبند و روی آن پخش می شوند. به همین دلیل باید پیش از جارو کشیدن تار عنکبوت ها را با استفاده از یک میله و یا یک تکه چوب از روی دیوار بردارید، سپس جارو را روی دیوار بکشید. بهتر است جارو کشیدن کاغذ دیواری ها را هر چند ماه یکبار انجام دهید.

کاغذ دیواری های ظریف و حساس را با محلول های پاک کننده ملایم تمیز کنید: امروزه معمولاً در هرجایی برای انجام هرکاری وسیله و ماده ای تولید شده که استفاده از آن منجر به سهولت در انجام کار می شود. اگر لکه ای روی کاغذ دیواری افتاده و یا کاغذ دیواری ظریف و آسیب پذیری دارید که آلوده و کثیف شده است بهتر است از محلول های ملایمی استفاده کنید که مخصوص این کار هستند و در مغازه ها یافت می شوند. استفاده خودسرانه از مواد شوینده و قوی می تواند کاغذ دیواری ها را متحمل آسیب هایی کند که جبران ناپذیر هستند  و آنها را خراب و نابود می کنند، در نتیجه مجبور خواهید شد که کاغذ دیواری ها را تعویض کنید  که  این کار باعث هزینه بیشتر شما خواهد  شد.

پیش از شست و شوی کاغذ دیواری، آن را آزمایش کنید: بسیاری از پوشش های دیوار و کاغذ دیواری ها اگر در تماس با آب قرار گیرند آسیب می بینند، یعنی قابلیت شست و شو ندارند و اگر آب به آنها بخورد خراب شده و از دیوار کنده می شوند.